начало

Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург

След края на смяната продълаване на работа на нова позиция

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


След края на смяната продълаване на работа на нова позиция

Мнениеот vengo_bs » 12 Сеп 2015, 09:36

ЗДравейте, ситуацията е следната :

Работя в голяма хранителна верига. Вчера ни сюрпрайзнаха,че поради липса на касиери,когато сме първа смяна и приключи нашата смяна,ще продължаваме работа като касиери,незнайно колко още време. На въпроса защо се получава така, с подписани договори за определена позиция, след края на нашата работа отиваме да работим на друга позиция, без договор, отговора бе ,че ръководството така е разпоредило. Добре нека някой да ми обясни: имат ли това право да ни карат да работим допълнително,неща за които нямаме трудова характеристика и договор, даже и вътрешна заповед? Имам ли основание да подам сигнал в Инспекция по труда за този,според мен произвол.
Благодаря предварително!
vengo_bs
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Сеп 2015, 09:29

Re: След края на смяната продълаване на работа на нова позиц

Мнениеот REVOLUTION » 12 Сеп 2015, 10:41

Принципно работодателят има право да Ви възлага временно друга работа , която не попада в рамките на длъжността Ви , но разбира се при спазване на законовите рамки:
Чл. 120. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят може при производствена необходимост, както и при престой, да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие, но в същото населено място или местност за срок до 45 календарни дни през една календарна година, а в случаи на престой - докато той продължава.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Промяната по предходната алинея се извършва в съответствие с квалификацията и здравословното състояние на работника или служителя.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят може да възложи на работника или служителя работа от друг характер, макар и да не съответствува на неговата квалификация, когато това се налага по непреодолими причини.

Чл. 136. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работната седмица е петдневна с нормална продължителност на седмичното работно време до 40 часа.

Чл. 136а. (Нов - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) По производствени причини работодателят може с писмена заповед да удължава работното време през едни работни дни и да го компенсира чрез съответното му намаляване през други, след предварителна консултация с представителите на синдикалните организации и представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Продължителността на удължения работен ден при условията по ал. 1 не може да надвишава 10 часа, а за работниците и служителите с намалено работно време - до 1 час над намаленото им работно време. В тези случаи продължителността на работната седмица не може да надвишава 48 часа, а за работниците и служителите с намалено работно време - 40 часа. Работодателят е длъжен да води специална книга за отчитане удължаването, съответно компенсирането на работното време.
(3) Удължаването на работното време по ал. 1 и 2 се допуска за срок до 60 работни дни през една календарна година, но за не повече от 20 работни дни последователно.
(4) В случаите по ал. 1 работодателят е длъжен да компенсира удължаването на работното време чрез съответното му намаляване в срок до 4 месеца за всеки удължен работен ден. Когато работодателят не компенсира удължаването на работното време в посочения срок, работникът или служителят има право сам да определи времето, през което ще се компенсира удължаването на работното време чрез съответното му намаляване, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
(5) При прекратяването на трудовото правоотношение преди компенсирането по ал. 4 разликата до нормалния работен ден се заплаща като извънреден труд.
(6) За работниците и служителите по чл. 147 удължаване на работното време се допуска при условията на този член за полагане на извънреден труд.

Не бързайте със сигнала , ориентирайте се няколко дни каква е ситуацията , изискайте писмени заповеди и тогава сигнал.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: След края на смяната продълаване на работа на нова позиц

Мнениеот vengo_bs » 12 Сеп 2015, 10:54

Благодаря Ви за бързият и изчерпателен отговор. Но искам да внеса малка наметка: тук не става дума за преназначаване от едно място на друго.Тук става дума за това,че свършвам смяна и вместо да си отивам и да си почивам, аз отивам да работя като касиер,незнайно за колко време .Никой за сега не говори за заповеди и разпоредби.Тук въпроса не е за удължаване на работното време поради факта ,че има производствени проблеми или престои....просто няма хора,бягат на общо основание и да се запълни дупката, след края на работното ми време хайде на каса....е няма как да стане това.
vengo_bs
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Сеп 2015, 09:29

Re: След края на смяната продълаване на работа на нова позиц

Мнениеот peter789t » 13 Сеп 2015, 02:08

Явно има как да стане щом отивате. Приятна работа.
peter789t
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 03 Авг 2015, 12:59


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron