Страница 1 от 1

Частни / универсални завещателни разпореждания (дарения))

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2016, 16:36
от lisi4ko
Здравейте,
От 6м. съм в един заплетен правен казус (и процес на съдебни дела).
Баба ми е изчепала цялото си недвижимо имущество с общо 3 дарения:
1) къща, дарена на внучка си (моята сестра) през 90-те години
2) дворно място, дарено на внучка си (моята сестра) през 90-те години
3) земеделски земи, дарени на сина си (моят баща) през 2007
Баба ми почива лятото на 2010, като оставя 2-ма живи наследници: баща ми и леля ми.
В случая тя лишава от недвижимо имущество дъщеря си. Баща ми почина началото на 2015г., оставяйки наследници майка ми, мен и сестра ми.
Есента на 2015 леля ми завежда 1 общ иск за възстановяване запазена част към сестра ми (за дарената от баба ми къща и дворното място) и към наследниците на баща ми (за дарените зем.земи от баба ми на баща ми, т.е.мен, майка ми и сестра ми).

По смисъла на чл.30 ал.2 от ЗН, за да може да претендира за къщата и дворното място към надарен, но непризован към наследяване (т.е.сестрами), тя трябва да е приела наследството по опис след съртта на баба ми. Тя, обаче претендира, че след съртта на баба ми не е останало никакво свободно наследство, от което е могла да се възползва и това предопределя, че не е необходимо приемане на насл.по опис, за да упражни правата си за възстановяване на зап.част.
Наистина при решения на ВКС, ако всички имоти на наследодателя се изчерпват с универсално пълномощно или дарение към надарен, непризован към наследяване, то за наследниците с право на зап.части не е необходимо приемането на насл.по опис.
В случая, обаче даренията към сестра ми могат ли да се приемат като универсални завещателни разпореждания, при положение, че след това са останали свободни недв.имоти - земеделски земи, които по-късно са дарени на баща ми?

П.С.
имаме адвокат, просто не сме го обсъждали още