Страница 1 от 1

Договор за наем

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2017, 11:31
от milen101
Казусът е следния: две страни сключват договор за наем на недвижим имот за срок от четири години. Предвидено е пресрочното прекратяване да става с писменото съгласие и на двете страни. В началото на третата година обаче двете страни сключват нов договор за същия имот, като постигат устно, а не писмено съгласие за прекратяване на стария договор. Кой договор е валиден?

Re: Договор за наем

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2017, 12:32
от ivanov_p
Вторият.

Re: Договор за наем

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2017, 21:57
от bobi9
Принципът е, че договорите се изменят и прекратяват във формата в която са сключени. Вторият договор няма сила, ако първият не е прекратен писмено.

Re: Договор за наем

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2017, 23:43
от neutralen
ivanov_p е дал верния отговор - след като страните са сключили нов договор за същия имот, това означава че писмено са се съгласили предишния договор за същия имот да бъде прекратен :shock:

Re: Договор за наем

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2017, 07:09
от adseo888
:D :D :D :D :D
..............................
gclub
gclub
gclub

Re: Договор за наем

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2017, 18:20
от jhoro
И аз смятам, че е валиден втория договор.
Можело е да не пишат „цял нов договор“, а само допълнително споразумение (анекс) към стария и да посочат само променените неща.

Re: Договор за наем

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2017, 21:06
от neutralen
Lex posterior derogat legi prior :shock: - основен принцип в правото. В тази връзка виж чл. 20а, ал. 1 ЗЗД :idea:

Re: Договор за наем

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2017, 11:50
от ivanov_p
Договорът за наем е винаги анекс, не съществува самостоятелно, защото не е правопораждащ. В него страните договарят условията на наемното правоотношение, а не възникването или прекратяването му. С първия договор са направени едни договорки, с втория са били изменени, а по-вероятно цитираната уговорка не е била изменена, а е останала същата, но договорът е с нова дата и срок, което притеснява страната. В сила е новият срок който може да се промени отново при взаимно съгласие. Цялото това писане се е свело до едно, от кога ще тече неустойката по чл. 236 ЗЗД.

Re: Договор за наем

МнениеПубликувано на: 23 Дек 2017, 20:40
от tochotocho
На ОСЗ представителят на Топлото ме нарече пациент!!! Е, възразих, но съдията е аг...т на Топлото и реши, че възражението ми е несъществено. Та,писанията, за НАЕМЕН договор и т.н. са неща несъотносими по важност, структура и т.н. с проблемите с Топлото. Но по тази тема не се реагира ! Страх! или ЩО !
Мая Манолова съобщи, че има около 300 хиляди дела от Топлото към ПАЦИЕНТИТЕ.!!!

Re: Договор за наем

МнениеПубликувано на: 24 Дек 2017, 12:43
от teogeo
bobi9 написа:Принципът е, че договорите се изменят и прекратяват във формата в която са сключени. Вторият договор няма сила, ако първият не е прекратен писмено.


Освен ако такова "неписмено" (т.е. устно или конклудентно) прекратяване не е уговорено като клауза в самия договор.

Re: Договор за наем

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2018, 21:07
от tochotocho
а,бе стига с тия глупости!!Пешо пръднал и какво! имал и договор да пърди ! Глупости. Заемете със същественото - ТОПЛОФИКАЦИЯ, която ежемесечно ни е . ава! А нека пешо да си пърди докато не го хванат онези от еколозите за въздуха. И ще го отнесе ! А топлото ще си ни е ..ва Дайте по този форум да не се дрънкаме , а по ВАЖНИ проблеми, напр- Топлото, М-тел и т.н.да се обединим !!!