galina76 написа:медицински управител съм
Уточняващ въпрос – какво ще рече "медицински управител"? Официално Вие ли сте управител на дружеството? Ако да, т.е. сте регистрирана в Търговския регистър като управител, е приложима следната норма на ЗДвП:
Чл. 188. (4) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) При нарушения, установени с техническо средство или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, на собственика, на когото е регистрирано превозното средство, а когато то е собственост на юридическо лице - на управителя му, се изпраща покана с препоръчано писмо с обратна разписка да се яви в съответната служба за контрол в едномесечен срок от получаването и, за да му бъде издаден фиш или за да посочи лицето, на което е предоставило управлението на моторното превозно средство, с което е извършено нарушението. При неявяване в определения срок или при непосочване писмено на лицето, на което е предоставено управлението на моторното превозно средство, на собственика или на управителя на юридическото лице - собственик на моторното превозно средство, се издава фиш в негово отсъствие, който се смята за връчен от датата на издаване на фиша.
(5) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) На лице, посочено с декларация от собственика на моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, или от управителя на юридическото лице, когато моторното превозно средство е собственост на юридическо лице, че му е предоставено управлението на моторното превозно средство, се издава фиш по реда на ал. 4.
bvoykov написа:Не знам обаче дали има възможност по принцип винаги да бъдат издавани електронни фишове на конкретно лице, без управителят всеки път да се занимава с възражения и декларации. При вписан ползвател на автомобила не знам как процедират от МВР, защото, както казах и по-горе, само в ограничени разпоредби законът е предвидил отговорността да се понесе от ползвател на МПС, а не от собственика.
Направих си труда да потърся допълнителна информация по този въпрос, понеже почнах да мисля, че може и да си въобразявам. Оказа се, че не съм се объркал. От
случайно дело (АНД № 743/2017 г. на РС-Горна Оряховица) и последвалото го потвърдително решение на съответния административен съд стигнах до заключението, че има установена практика – както в КАТ, така и в съдилищата. За да потвърди глоба, издадена на законния представител на юридическо лице, посочено като ползвател въз основа на договор за лизинг (каквато възможност предполагам произтича от чл. 4, ал. 3 на Наредба № I-45 от 24 март 2000 г. за регистриране, отчет и т.н. на МПС и прочие), съдът е изходил от нормата на чл. 188, ал. 1, изр. 1 от ЗДвП, а именно:
Чл. 188. (1) (Предишен текст на чл. 188 - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) Собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство.
(2) (Нова - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) Когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство.
И тъй като за ползвател в системата на КАТ е посочено юридическо лице, то въз основа на чл. 188, ал. 2 от ЗДвП глобата е издадена на името на неговия законен представител (макар да не става дума за собственост в случая), а не на реалния собственик на МПС, какъвто се явява лизингодателят. Съответно ако законният представител на ЮЛ ползвател не е депозирал декларация в съответствие с чл. 189, ал. 5, то глобата остава на негово име. Идеята е, че щом има деклариран ползвател, собственика на МПС не го търсят изобщо.