ykovachev написа:Това не е точно опрощаване. Означава, че ако топлофикацията се опита да осъди Вашата позната, достатъчно е тя по съответния процесуален ред да възрази, че вземането е погасено по давност. Ако нищо не възрази, ще бъде осъдена, защото давността не се прилага служебно. Дългът си съществува, но ако длъжникът възрази своевременно, кредиторът няма да получи съдействие от държавата и съдът ще отхвърли претенцията. Ей това означава този отговор. И ако са отговорили, че няма да предприемат действия, едва ли ще се опитат, защото са наясно, че давността е изтекла и могат с голяма степен на вероятност да се "набълбукат" с разноски по такова дело. Но е добре Вашата позната да има готовност за реакция, ако някому в топлофикацията хрумне да търси погасеното по давност вземане чрез съда.
Абсолютно вярно, но ... доста неразбираемо обясненние!
По-скоро бих казал, че...
Погасителната давност представлява период от време, с изтичането на който се погасява възможността за събиране на едно вземане по принудителен ред.
Самото задължение не се погасява с изтичане на давността, тъй като длъжникът може да плати и след изтичане на давността, но само доброволно. Доброволно платените суми след изтичане на давността не подлежат на връщане.
Автора смесва понятията „опрощаване“ и „погасяване по давност“. В първия случай - задължението просто „изчезва“. Във втория - първо се погасява, после - отписва, но и тогава продължава да съществува! Както е казано -
„Плет гние, борч не гние!“А иначе - на Топлофикация ѝ остава само, да чака действия „по съвест“, „граждански дълг“ или други морални подбуди. Демек - „от умрял - писмо“!