ednaotvsicki написа:5. Приложение по 183, ал.1 -тук написах че няма, но виждам че не съм права, яд ме е че нямах време добре да помисля и да се аргументирам в тази част и писах едва ли не на крак, но това е въпрос на лична организация...
6.Диспозитив- драснат в последните минути: отменя з-та и връща с указания за произнасяне по същество, считам че изобщо не е изяснен въпроса дали строежът е допустим по съответните правила и т.н, пък и излиза че в това производство на практика е уважена жалбата на съседа без право на такава, а не е отхвърлена/оставена без разглеждане -спорно. Всъщност може би просто на мен не ми е било ясно, а не че началника на РДНСК /
Просто в случая чл. 183 ЗУТ не намира приложение, тъй като след като е изградена сградата не може да се учредява право на строеж от един от съсобствениците на друг. Такава сделка би била нищожна, поради невъзможен предмет. И тъй като това УПИ е съсобствено всички всички стават съсобстевници на построеното съобразно своята идеална част, която притежават от правото на собственост върху земята. По рано, с оглед редакцията на чл. 56 ЗТСУ (отм.) ПОСТОЯННАТА практика на ВС, преди да има действащ ВАС, се приемаше, че ако един от съсобствениците е изградил постройка, макар и да отговаря на строителните изисквания, тя е незаконна и , като при противопоставянето от другия съсобственик не може да се узакони. И тук няма значение дали този съсобственик е придобил съответната идеална част от построеното по силата на приращението. При действието на § 184, ал. 6 - незаконн извършените строежи в съсобствени недвижими имоти и в етажна собственост, които са допустими за узаконяване и могат да се ползват самостоятелно, актът за узаконяване може да бъде издаден на името на всички съсобственици, съответно собственици в етажната собственост, ако те не са възразили срещу незаконния строеж по време на извършването му. В този случай споровете относно правата върху узаконения строеж се решават по общия исков ред.. Така че ако не са възразили по време на строителството, те придобиват съответна идеална част от построеното, поради това "споровете се решават по исков ред". Вчера, когато говорих уж за чл. 183 ЗУТ, мислех, че става въпрос за чл. 185 ЗУТ (просто на този компютър имам инсталиран апис от преди бр. 65/2003 г., на сега съм включил от Лекса "законника"), та затова използвах други аргументи. Но все пак "макар и поради други съображения, съм достигнал до правилния краен извод.":))))) Така че при липса на доказателства по казуса за противопоставяне от другите съсобственици по време на строителството, ще се допусне узаконяване, ако са налице и останалите предпоставки.
2. По отношение на това какъв трябва да е диспозитива - тъй като аз приемам, че АУ е законосъобразен - само отмяна на обжалваната заповед на НРДНСК. Ако обаче гл. архитект бе отказал издаването на АУ и НРДНСК беше оотхъврлил жалбата, то тогава ОС следва не само да отмени Заповедта на НРДНСК, но и да изпрати след това адм. преписка на съответния главен архитект.
Ето Ви един пример за това, което говорих:
"Така постановеното решение е правилно.
Съгласно чл. 226, ал. 5 ЗУТ /отменен но действал при постановяването на обжалваните актове/ за незаконно направените строежи в съсобствени недвижими имоти и в етажна собственост, които са допустими за узаконяване и могат да се ползват самостоятелно, актът за узаконяване може да бъде издаден на името на всички съсобственици, съответно на собственици в етажната собственост, ако те не са възразили срещу незаконния строеж по време на извършването му. В този случай споровете относно правата върху узаконения строеж се решават по съдебен ред. Незаконно извършеният строеж представлява баня с тоалетна до нея и тераса на нивото на втория етаж към частта на жалбоподателката и долепена до нея паянтова пристройка. ... В случая не се изисква съгласие от съсобствениците за извършването на незаконния строеж, а те да не са възразили по време на изграждането му, което е установено по делото. При това положение са налице предпоставките на чл. 226, ал. 5 ЗУТ за узаконяването на извършения строеж на името на всички съсобственици и правилно окръжният съд е отменил обжалваното решение на началника на РДНСК гр. ........, поради което решението следва да се остави в сила. В такъв случай преписката следва да се изпрати на главния архитект на община .......... за издаване акт за узаконяване на пристройката.
По изложените съображения Върховният административен съд - второ отделение
РЕШИ:
ОСТАВЯ В СИЛА решението от 22.01.2004 г. по адм.д. № ......./2002 г. на ..............окръжен съд.
ИЗПРАЩА преписката на главния архитект на община ............за издаване акт за узаконяване на пристройката.