начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Промяна на предназначение на помещение

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Промяна на предназначение на помещение

Мнениеот behroozwolf » 30 Май 2021, 21:18

Здравейте. Имам един въпрос и дано да съм намерил точния раздел. Ще се опитам да обясня на кратка. Става дума за помещение, което е се намира на партерен етаж, точно до главния вход на вход в жилищна кооперация. Входа е състои от 8 етажа. Помещението има свой вътрешен вход, точно след главния вход на входа. Над партера, вече започват апартаментите, като първо са два, след като по повече апартамента на етаж. Въпросното помещение е в режим на етажна собственост, т.е се притежава от входа. И понеже имам един спор при нас и реших да попитам. Човек от етажната собственост, иска да го наеме това помещение и да го направи ателие - козметични услуги, вече какви точно, просто ще си излъжа, но може би най-близкото е салон за маникюр. Собствеността ще се запази на входа. До колкото разбрах, иска се да се направи отделен вход, т.е да се избие изцяло външна врата, вместо сегашната вътрешна, т.е тук говорим за промяна на предназначение на помещение в режим на етажна собственост и изцяло нов отделен вход за това помещение.
Дали бихте могли да ми кажете, след като помещението е собственост на входа, то

Цитирам и дадените членове:
Закон за управление на етажната собственост
Приемане на решения от общото събрание
Чл. 17. (1) В общото събрание собствениците имат право на глас, съответстващ на притежаваните от тях идеални части от общите части на сградата.
(2) Общото събрание на собствениците приема решения:
1. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) за предприемане на действия за надстрояване и пристрояване, за учредяване право на ползване или право на строеж и за промяна предназначението на общите части - със 100 на сто идеални части от общите части;

ЗАКОН ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА
Чл. 38. (1) (Доп. - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) В надземните етажи на жилищна сграда освен жилища могат да се изграждат и ателиета и кабинети за индивидуална творческа дейност, а в първия етаж, в полуподземния етаж или в подземния етаж - гаражи или места за паркиране, по изключение трафопостове, както и други обекти и съоръжения на техническата инфраструктура при съблюдаване на санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания и на нормите за безопасност.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 2021 г.) Обекти за стопански и обслужващи дейности в новоизграждаща се жилищна сграда се разполагат под жилищните обекти, ако са осигурени самостоятелни входове към тях и са съобразени със санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) В съществуваща жилищна сграда с режим на етажна собственост се допуска преустройство и промяна на предназначението на жилищно помещение или на самостоятелно жилище в кабинет за здравни нужди, за офис или за ателие за индивидуална творческа дейност, свързани с достъп на външни лица в сградата, ако обектите се намират на първия или на полуподземния етаж, преустройството им е съобразено със санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания и въз основа на изрично писмено нотариално заверено съгласие на всички собственици на жилища - непосредствени съседи на обектите. По изключение може да се допусне разполагане на посочените обекти и на други надземни етажи само въз основа на решение на общото събрание на собствениците на жилища, взето по установения ред, и с изрично писмено нотариално заверено съгласие на всички собственици на жилища - непосредствени съседи на обекта.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Съществуващо жилищно помещение или самостоятелно жилище на първия етаж на жилищна сграда може да се преустрои с промяна на предназначението му за магазин или за други обслужващи дейности, извън тези по ал. 3, при спазване на санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания и ако се осигури самостоятелен вход извън входа и общите помещения на жилищните етажи. В тези случаи се изисква решение на общото събрание на собствениците, взето по установения ред, и изрично писмено нотариално заверено съгласие на всички собственици на жилища - непосредствени съседи на обекта.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 101 от 2015 г.) Самостоятелни обекти за нежилищни нужди, изградени в заварена сграда, могат да се преустройват и да променят предназначението си по общия ред, без да се изисква съгласието на собствениците в етажната собственост, при условие че се спазват изискванията на чл. 185, ал. 1, т. 2 - 4 и не се допуска наднормено шумово и друго замърсяване. Ако не са налице тези условия, се спазват изискванията на чл. 185, ал. 2 и 3.

За мен лично, предвид това, че помещението е обща част, то би трябвало да се иска 100% съгласие, спрямо ЗУЕС или нещо бъркам? Аз така си го обяснявам, че чл. 38 от ЗУТ е по-скоро, ако собствеността е частна в режи намираща се в сграда в режим на етажна собственост и чак тогава да се иска, само съгласието на съседните апартаменти, т.е над помещението.
behroozwolf
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 25 Авг 2010, 18:49

Re: Промяна на предназначение на помещение

Мнениеот wladi » 07 Юни 2021, 21:38

Много правилно си го обяснявате.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02

Re: Промяна на предназначение на помещение

Мнениеот probcho » 08 Юни 2021, 21:10

Здравейте!
Може ли да споделите как се стигна до... "необходимостта" от
До колкото разбрах, иска се да се направи отделен вход, т.е да се избие изцяло външна врата, вместо сегашната вътрешна, т.е тук говорим за промяна на предназначение на помещение в режим на етажна собственост и изцяло нов отделен вход за това помещение.

И все пак да се обърне внимание, че по отношение уреждане обществените отношения, свързани с устройството на територията, инвестиционното проектиране и строителството в страната, и определяне ограниченията върху собствеността за устройствени цели, се урежда със ЗУТ.
В този ред на мисли ЗУЕС може да приложите относно вземане на решение за отдаване под наем на помещението!
probcho
Активен потребител
 
Мнения: 1009
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 20 госта


cron