навсякъде
справочник
нормативни актове
закони кодекси правилници
конституция наредби ДВ
 
 

Спектър Технологии

HP ZBook Studio x360 G5: стилен, сигурен, удобен и мощен… без преувеличения

2019-05-07 0

HP ZBook Studio x360 G5: стилен, сигурен, удобен и мощен… без преувеличения

Допълнението в заглавието беше просто задължително. За добро или лошо, живеем в свят, пълен с информация. От събуждането ни до момента, в който най-накрая оставим телефона на нощното шкафче, за да дадем на тялото и ума си поне малка заслужена почивка. В този океан от думи, който ни залива всяка минута, започваме да губим истинската тежест на много от тях. Когато всичко е "най-доброто", нищо не е. Когато всичко е "мощно"... вярвам, че разбирате идеята. Затова когато обмислях заглавието за това ревю, просто трябваше да сложа допълнението, за да го разгранича от всичко останало.

HP ZBook Studio x360 G5 е работна станция. С тази класификация се определят моделите с висок клас хардуер, готови за тежка работа. Най-често те са създадени, за да бъдат... е станция, която по-рядко местим. Тази концепция обаче се променя през последните години и основна заслуга за това имат именно HP. Моделите стават все по-приятни на външен вид (знам, субективен фактор, но когато машината е част от бизнес среща, а и не само, винаги е добре да е по-красива), по-компактни и по-удобни за работа в движение. ZBook Studio x360 G5 е пълната еманация и висша форма на тази линия на развитие на бизнес моделите, готови да бъдат подложени на тежка работа - от творци, инженери, програмисти, дизайнери и просто хора, които имат нужда от истински бърза и надеждна машина. Отново, без преувеличения. Причината е, че моделът е с 360-градусова панта и разполага с впечатляващ екран (сензорен с UHD резолюция), който може да се използва в таблетен режим и дори такъв за презентация (тип "палатка"). Към това добавям и включения в комплекта стилус.

Важни са обаче детайлите, които ще определят дали това е следващият ви лаптоп или не.

От субективното

Започвам от дизайна, тъй като това е първото, което ми направи впечатление. Ако изключим хардуера, за който имах информация предварително, но за него след малко.

ZBook е изработен изцяло от алуминий и изглежда настина елегантно. Капакът, долната част и цялото шаси около клавиатурата и тъчпада са изработени от метал. Светло сивия цвят прави машината едновременно красива, но и достатъчно стилна, за да изглежда намясто във всеки един офис и всяка една конферентна зала.

Извадих лаптопа от кутия и веднага усетих теглото му. Честно казано не очаквах ZBook Studio x360 G5 да тежи толкова (около 2.4 кг), но е повече от логично - хардуерът и солидната изработка. Завъртях машината и огледах ъглите. Профилът има приятен за окото ръб, който стига до задните ъгли, които сякаш са отрязани. Решението ми хареса и се превърна в един от любимите ми елементи в дизайна на лаптопа. Това и дискретният надпис на гърба Mobile Workstation. На капака пък е стилното лого на HP, запазено за по-високия клас модели на компанията.
Цялостно изработката е много качествена и здрава. Няма припуквания и дори покрив стандарта MIL STD 810G и е тестван на изпускане, прах и вибрации.

Ако има нещо, от което бих искал още малко, това са двете панти, които позволяват на екрана да се използва в различни режими. Отварянето му с една ръка е една идея по-трудно, отколкото ми се иска. Когато е в лаптоп режим, се усеща леко изместване при използване на сензорния екран.

Клавиатурата е в малко по-тъмен сив цвят, а точно над нея са говорителите Bang and Olufsen, които, подпомогнати от още два говорителя от двете страни на шасито, осигуряват истински добър звук - дори при ниските честоти и на по-високи нива. Това е рядкост в лаптопите. Когато използвате ZBook Studio x360 в таблетен режим и съответно говорителите са на гърба, губите малко от силата, но все пак мога да ги определя като едни от най-добрите на пазара.



Тъчпадът е достатъчно голям и е покрит със стъкло, което го прави много удобен. Рамките около екрана са в логичен баланс - страничните са тънки, а долната и горната - по-дебели. Причината е, че в таблетен режим трябва да има къде да хванем работната станция. На горната рамка има HD уеб камера, която се справя прилично с видео разгворите, но е придружена и от инфрачервен сензор. Той е важен за отключването чрез лице - функцията Windows Hello. За мен това беше предпочитаният начин, тъй като е бърз и работи дори в по-тъмни условия. Наличен е и сензор за пръстови отпечатъци под клавиатурата. Цялостно моделът има високо ниво на сигурност, подсигурено и от платформата Intel vPro. Съвсем накратко тя позволява на техническата поддръжка да ъпдейтва и диагностицира компютъра, без да има нужда от физически достъп до него. Докато съм на сигурността, вариантът с Full HD екран може да се поръча с панел SureView. Ако е наличен, чрез натискане на бутон на клавиатурата, екранът става нечетим от ъгъл и съответното любопитните погледи не мога да видят какво правите на него. Всъщност от HP са осигурили цял набор от софтуерни функции за защита, включително и HP Sure Click, което изолира всеки прозорец в браузъра във виртуална машина, за да защитава от зловредни атаки. Със сигурност е полезно.

За финал оставих портовете. На левия профил са два порта USB 3.0 (единият може да се използва за зареждане и при изключен лаптоп), слот за SIM карта, порт за заключване и бутонът за включване и изключване. Когато използвах ZBook Studio x360 в таблетен режим честно натисках бутона погрешка и все още не съм решил дали проблемът е в мен или в местоположението му.

Не десния профил са два порта USB Type-C (Thunderbolt 3), HDMI, жак за слушалки и четец за SD карта памет. Имате всичко необходимо, като единствената липса е Ethernet порт и при нужда от жична връзка към интернет, ще трябва да използвате адаптер.

Клавиатура, тъчпад, екран и стилус

Най-общо това са начините за взаимодействие със ZBook Studio x360. Като човек, на когото повече му се налага да пише, заложих най-вече на традиционния режим и съответно комбинацията от клавиатура и тъчпад. И останах доволен.

Въпреки че ходът на клавишите е 1.2 мм, клавиатурата се усеща отлично и много отчетливо. На нея пишех много по-бързо, отколкото на моя лаптоп, а към това трябва да добавя и приятното кликане. Ако сте от хората, които въвеждат много текст, няма да останете разочаровани. Налична е и подсветка с две нива на сила.

Споменатият по-горе тъчпад работи добре и отчетливо и се възползва от Microsoft Precision за управление чрез жестове (например приближаване, връщане на предишен екран и т.н.).

Тестовият модел е оборудван със сензорен екран с резолюция 4KUHD (3840x2160 пиксела), пикова яркост от 600 нита и 100% покритие на цветовата гама AdobeRGB с технологията на HP DreamColor. Налични са предварително зададени калибрации според нуждите на използващия го, което прави модела отличен за монтиране на видео или обработка на снимки. Това, което успях да оценя, е колко ярки и наситени цветовете са, докато гледах "Лудия Макс - Пътят на яростта". Жълтото и червеното в екшън сцените изпъкваше, а черното остава наситено. Бях впечатлен. Докато работех се наложи да намаля яркостта до 50%, а вечер дори и на 25%, тъй като екранът е дори прекалено ярък - плюс, ако работите навън. Екранът е просто фантастичен.

В комплекта е наличен и стилус, който отчита 4096 нива на натиск. За съжаление художествените ми умения са минимални (на снимката не е моя рисунка), но писането и поставянето на коментари и корекции с него става безпроблемно. Самият стилус е активен и трябва да се зарежда, което става чрез включването му в порта Type-C.

Лично аз виждам смисъл в леките корекции по снимки, които ми се налага да правя понякога (например изчистване на прах от някоя продуктова снимка), но съм сигурен, че много от вас ще се зарадват на възможността да оставят бележки по документи чрез Windows Ink или да връщат обратна връзка по дизайн например.

Преди да премина към хардуера, именно това ми хареса в ZBook Studio x360 G5 - огромния набор от ситуации и нужди, които покрива. За мен таблетният режим не беше толкова важен, но се улових, че разглеждам снимки в него или гледам някое видео, или просто чета статия.

В сърцето на работната станция

Стигнах и до основното - хардуерът, който задвижва лаптопа. Дизайнът и удобството са важни елементи, но без точният хардуер, машината ще бъде непотребна. ZBook Studio x360 G5 се предлага в различни конфигурации, но тестовата бройка е с процесор Intel Core i9-8959HK, 32GB RAM, 1TB SSD през бързия PCi Express и видео карта Nvidia Quadro P1000 с 4 GB VRAM.
Какво означава всичко това? Най-общо казано истински мощна машина,която може да се справи с почти всичко и единствено по-сериозен рендер на видеа и видео обработка може да го задъха. За всичко останало, ще има решение.

Например спокойно можете да отворите над 30 прозореца в Chrome, да гледате видео, да обработвате документ, без да усетите забавяне. Няма как да очакваме друго от топ процесора на Intel и огромното количество оперативна памет. Големи файлове зареждат за секунди, включително и "безкрайни" Excel таблици, пълни с данни. SSD-то също е достатъчно бързо и над 5 GB се копират за около 10 секунди.

Единствено видео картата изостава една идея, но в ситуациите, които описах - тежко обработване на видеа. Ако не говорим за работа, а за свободно време, ще можете да играете и игри, като например FIFA19 и дори Witcher 3, но на ниски настройки. Просто това е работна машина.

Остава въпросът с охлаждането. В моментите, в които истински натоварих машината, усетих затопляне по шасито, но по-малко, отколкото очаквах. В нито един момент не изпитах неприятна топлина. Охлаждащата система се справя добре, като единствено ми направи впечатление, че понякога вентилаторите се включват отчетливо по-шумно дори при спокойна работа (например писане на текст).

Друга изненада е батерията. Въпреки сериозният хардуер и сензорният 4K екран, при сърфиране в интернет, текст, MS Office и малко видео, тя може да издържи около пет часа. При намалена яркост и режим за пестене на енергията, дори и повече - около седем-осем часа.


Изборът

Ще го каза пак - ZBook Studio x360 G5 осигурява избор, който малко модели на пазара могат да предложат - от тип работа, която ще се провежда не него, през начинът, по който взаимодействаме със задачите. Моделът, който тествах, беше с най-високо ниво на оборудване, което определя и много високата му цена (не знам точната цена, ако могат да я кажат). Това е конфигурация, която ще е нужна на определен тип потребители. Всички останали могат да слязат по-надолу - до Core i7 или Core i5 процесор, Full HD екран, по-малко SSD и 16 GB RAM. Това ще е напълно достатъчно за ежедневна работа и дори обработка на снимки и видео. Още един избор, който ми харесва.

Вижте повече информация за ZBook Studio x360 G5 тук

 

Текст и снимки: Виктор Джамбов

за 47%  против 53%  1869 гласували
принтирай блогове добави в любими



Новини


 
 
 

Спектър


 

rss
Посети форума